Projekt – Dáme společně letadla v Koněšíně pod střechu?

Připravujeme stavbu obloukové haly pro zastřešení části sbírky. Přesněji se jedná o část prototypů české výroby a zkušebních letounů. Halu už máme koupenou, ale něco málo nám chybí a budeme rádi, když nám pomůžete. A nechceme nic ZADARMO.

Jak to začalo

Naše úsilí začalo před 5 lety na bývalé radarové základně u obce Koněšín.  Dali jsme dohromady několik sbírek nadšenců, zapálených sběratelů a zápůjčky od VHÚ Praha. Ochraňujeme tedy především naše kulturní dědictví. Členská základna se stále rozrůstá a do muzea už jsme za pět let přivezli víc, než 100 kamionů s exponáty.

Co je náš cíl?

Naším cílem je stavba obloukové haly 59 x 12,7 x 7 metrů. V ní budou umístěny především prototypy tuzemské produkce a trenažéry, motory, vystřelovací sedačky i práškovací Z-37 Čmelák a dioráma rozebraného MiGu-21 na přípravcích hned vedle jednoho kompletního pro porovnání. Krytá expozice skýtá i mnoho dalších možností.

Detaily

V nové hale budou umístěny dva MiGy-21 československé výroby, legendární práškovací Z-37 Čmelák, prototyp Aero L-29, prototyp Aero L-39, létající laboratoř MiG-15 UTI a spousta dalších drobnějších exponátů, jako jsou motory, vystřelovací sedačky a trenažéry, z nichž některé existují jako poslední na světě. Expozice hlavně představí prototypy tuzemské produkce. V případě, že vás náš projekt osloví a podpoříte ho, zachráníme tak společně odkaz našeho kulturního dědictví.

Na tuto obloukovou halu bude z boku navazovat mobilní vysouvací hangár pro zabezpečení polních letišť. Mobilní hangárTen jsme doposud využívali, jako vstup do muzea, malou expozici a prodejnu suvenýrů. Zachováme tedy využití, jako vstup do expozic se suvenýry a simulátory a promítacím přednáškovým prostorem. Toto všechno již máme připraveno a zakoupeno i s vybavením. Při promítání můžete sedět na sedadlech z dopravního letounu poskytnutých společností JOB AIR Technic a.s. a při přednášce v sametových židličkách s odklopným psacím stolečkem. Tyto prostory by také měly fungovat pro modelářské akce nebo výstavy.

… a ještě něco navíc.

Pro případ, že vybereme více než potřebujeme k dostavbě této obloukové haly, máme další dva projekty, které rádi při překročení cílové částky i o 1,- Kč představíme. A věřte, že ohromí ještě více. Klademe si totiž vysoké nároky, abychom dosahovali vysokých cílů a posouvali svoji snahu kupředu.

Kdo jsme?

Jsme spolek leteckých nadšenců, který za 5 let svého působení na RADARCE v Koněšíně zvládl nejen opravu zázemí a vybudování prostor pro návštěvníky, ale také postupně převézt a složit spoustu letadel od malých cvičných až po velký fotogrametrický Il-14FG. Dokončili jsme renovaci Mi-24D č.0103 a Mi-2 v kamufláži z roku 1993, kdy létal v nedaleké Náměšti nad Oslavou. Naši členové již restaurovali kupříkladu L-29,39,MiG-15,19,21, Li-2, Mi-2,4,24, Tu-104, Lockheed T-33, DH-100 Vampire atd.

Uspořádali jsme mnoho veřejných akcí s vyhlídkovými lety a dětské dny, kdy nás podle počasí navštívilo někdy až 2500 lidí. Také v areálu chováme koně, kozy, ovce, vysokohorské krávy a tím dokazujeme, že technika a příroda, když se tomu věnuje pozornost, může fungovat bok po boku. To dokazuje i cílený návrat mnoha živočichů do areálu včetně Rosniček a divokých králíků.

Proč to děláme?

Děláme to proto, že chceme co nejvíce exponátů ochránit před postupným chátráním a opravovat další a další exempláře. Problém je ten, že nám ještě trochu financí chybí a rádi bychom stavbu stihli dokončit co nejdříve. Když budeme čekat na sezónu, kdy máme dostatečný příjem pro dofinancování, tak ztratíme půl roku času a o sezónu z velké části díky proměnlivému počasí přijdeme.

Věříme, že tento projekt osloví spoustu dobrých duší. Navíc už za sebou máme mnoho práce a své vize opravdu plníme a vedeme ke zdárnému cíli.